Ulica Kreatywna

Bezpiecznie z miasta w góry

Bezpiecznie z miasta w góry

Bezpiecznie z miasta w góry – finansowany ze środków PZU w ramach akcji prewencyjnej Pomoc to Moc 1.03 – 30.06.2022

Działamy na terenie Bielska-Białej – miasta położonego u stóp Beskidu Śląskiego i Małego. Jego lokalizacja daje nieprzeciętne możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu gór. Wykorzystując ten potencjał, zadanie prewencyjne kierujemy do uczestników Ulicy Kreatywnej oraz ich rodzin, by pokazać im alternatywne formy aktywnego wypoczynku, tym samym wzbogacając ofertę naszych działań dotychczas kierowanych w stronę odbiorców.

Bezpiecznie z miasta w góry” to cykl warsztatów edukacyjnych połączonych z wyjściami w góry otaczające nasze miasto. W ramach realizacji zadania planujemy:

 1. Przeprowadzenie przez Ratowników Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego tematycznych warsztatów edukacyjnych o bezpieczeństwie w górach z zakresu:
  – właściwego przygotowania do górskiej wycieczki i jej planowania,
  – wyposażenia apteczki i pierwszej pomocy na górskim szlaku,
  – podstawowych umiejętności dotyczących nawigacji i orientacji w terenie górskim,
  – procedury wzywania pomocy w górach.

  Warsztaty w ramach zadania odbywać się będą świeżym powietrzu, przy wykorzystaniu infrastruktury miejskiej (np. zadaszone boiska). W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych możliwe będzie przeprowadzenie zajęć w placówkach Ulicy Kreatywnej. Warsztaty poprowadzą Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR posiadający odpowiednie kwalifikacje, wykształcenie i doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.

 1. Organizację 5 jednodniowych górskich wycieczek w towarzystwie Ratowników GOPR na szczyty wokół Miasta Bielska-Białej, np. Magurkę Wilkowicką, Szyndzielnię, Klimczok, Kozią Górę oraz do Centralnej Stacji Ratunkowej Grupy Beskidzkiej GOPR w Szczyrku.

  Dzieci biorące udział w warsztatach oraz ich rodziny razem z opiekunami Ulicy Kreatywnej i Ratownikami Grupy Beskidzkiej GOPR udadzą się w teren górski, na wcześniej przygotowaną przez siebie wycieczkę na podstawie wiedzy zdobytej podczas warsztatów edukacyjnych o bezpieczeństwie w górach.

 1. Zakup ekwipunku dla uczestników warsztatów i wycieczek w góry, np.:

  – kompaktowych apteczek z wyposażeniem, które sami skompletują,
  – laminowanych map obejmujących teren Beskidu Śląskiego i zachodniej części Beskidu Małego i kompasów, które wskażą im drogę do domu.
  – oświetlenia w postaci latarek czołowych, które oświetlą szlak po zmroku.

Warsztaty bezpiecznie z miasta w góry
Warsztaty bezpiecznie z miasta w góry